W dniach 25-31 lipca 2021 roku w Kościele Baptystów Nova Nada w Tuzli odbyły się Pierwsze Półkolonie ( „Kamp za Mlade 2021” ) dla Młodzieży organizowane przez liderów dwóch grup Młodzieżowych: Irci (młodsza młodzież) i Rudari (starsza młodzież). W Półkoloniach łącznie wzięło udział 14 uczestników i 16 wolontariuszy (m.in. 4 osoby odpowiedzialne za kuchnię, 1 osoba za pilnowanie dzieci, 1 ratownik, 5 osób asystujących przy prowadzeniu warsztatów, 3 osoby odpowiedzialne za przygotowanie i prowadzenie warsztatów). Uczestnicy to członkowie grup Młodzieżowych w wieku od 9 do 29 lat.
Półkolonie rozpoczęły się w niedzielę wspólnym posiłkiem i prezentacją programu Półkolonii, a następnie przeniosły się do wynajętej hali celem przeprowadzenia gier i zabaw. Od poniedziałku do piątku, z pominięciem czwartku, każdy dzień rozpoczynał się spotkaniem z Biblią dla Wolontariuszy. Następnie rozpoczynaliśmy transport Młodych na zajęcia. Już o 12.00 był czas na pierwszy warsztat: Baw się głosem – zajęcia muzyczne, na których uczyliśmy się czym jest muzyka oraz jak możemy za pomocą muzyki wielbić Boga. Następny warsztat to gry i zabawy integracyjne: Znajdź rozwiązanie. Zajęcia, które odpowiadały na pytania, czym jest komunikacja, jak pracować w zespole. Następnie przychodził czas na wspólny obiad. Z reguły była to mieszanka dwóch kuchni, np. włoskiej i bośniackiej. Dzieciom bardzo smakowały obiady przygotowane przez nasz team. Po obiedzie miał miejsce warsztat: Wehikuł czasu, gdzie mogliśmy się uczyć o Jezusie na przestrzeni czasu, od narodzenia do czasów współczesnych. Następnie Młodzi wracali znów na warsztat muzyczny. Około godziny 18.00 był czas na wspólne sprzątanie i transport Młodych do domów.
Czwartek to dzień wspólnego wyjazdu nad Jezioro Bistarac, około 10 km od Tuzli. Mieliśmy tam czas wspólnego uwielbienia Boga, kąpieli, grilla i zabaw. Około godziny 15.00 wróciliśmy do Kościoła do Tuzli na specjalne nabożeństwo częściowo przygotowane przez dzieci i młodzież.
Sobota to był dzień podsumowania i rozdawania nagród i dyplomów dla zwycięzców konkursów, prezentacji tego, co wykonaliśmy na warsztatach oraz znów wspólny grill. Całe wydarzenie zakończyliśmy około 15.00, a czekał nas jeszcze transport gości do Sarajewa.
W Półkoloniach wzięli udział Młodzi, którzy uczęszczają na grupy Młodzieżowe, ale niektórzy z nich po raz pierwszy byli na nabożeństwie, po raz pierwszy się modlili oraz śpiewali pieśni chrześcijańskie. Większość z nich pochodzi z rodzin muzułmańskich i już w trakcie trwania Półkolonii spotkali się z problemami ze strony rodzin.
To było cudowne doświadczenie patrzeć, jak Bóg zmienia tych Młodych ludzi, jak uczy rozwiązywać konflikty, jak otwiera na śpiew, na muzykę, na występy przed publicznością, przełamując strach. Dwie dziewczyny zapytały, czy mogą się przyłączyć do zespołu uwielbienia.
Jesteśmy pod wrażeniem tego, jak Bóg błogosławił ten projekt. I już myślimy o kolejnym…
Proszę Was o modlitwę o Młodzież z Tuzli, o służbę wśród Młodzieży, żeby była miejscem, gdzie będą się rodzić Liderzy, Misjonarze i Pastorzy.
Iza

Więcej na temat misji w Bośni znajdziesz w sekcji „Misje Zagraniczne”

© 2020 KChB Zbór w Białymstoku | Realizacja: KChB Białystok |

niektóre zdjęcia pochodzą z serwisu rawpixel.com

Znajdź nas na: