8 Marca obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Kobiet. W naszym kraju ma on również wieloletnią tradycję. Szczególnie celebrowany był za czasów komunistycznych. Jego historia sięga jednak kraju, który nie ma nic wspólnego z komunizmem. Pierwsze obchody Dnia Kobiet odbyły się bowiem w Nowym Jorku (USA) ponad sto lat temu. Zorganizowano je na cześć nowojorskich tkaczek, które walczyły o poprawę warunków pracy i godziwe wynagrodzenie. Właściciel fabryki nie chcąc rozgłosu, zamknął kobiety w fabryce. Podczas strajku wybuchł pożar w którym zginęło prawie 130 pracownic. Obecnie Dzień Kobiet obchodzony jest w wielu krajach na całym świecie.
W białostockim zborze, 8 Marca, zorganizowaliśmy specjalny, Niezwykły Wieczór Kobiet pod hasłem: „CENNE W BOŻYCH OCZACH”. Wersetem przewodnim były słowa zapisane w Piśmie Świętym, w Księdze Izajasza 4,4a: „Dlatego, że jesteś w moich oczach drogi, cenny i Ja cię miłuję…”. Dolna sala naszej kaplicy została „zamieniona w przytulną kawiarenkę”. Przy ślicznie przystrojonych stolikach zgromadziło się około 110 osób. Przewodnicząca służby kobiet w naszym zborze, Danuta Nazaruk, serdecznie przywitała przybyłych. Krótko opowiedziała historię związaną z ustanowieniem kobiecego święta 8 Marca. Kilku paniom wręczyła rajstopy, dawny symbol Dnia Kobiet. Prezentem był również czerwony goździk. W przyjaznej atmosferze, przy dobrej kawie, aromatycznej herbacie i kawałku ciasta, wysłuchaliśmy krótkiego koncertu muzyki, przygotowanego przez młodzież z naszego zboru pod kierownictwem Marka Grudniewskiego. Piękne, nastrojowe pieśni wprowadziły nas w nastrój zadumy i refleksji. Następnie swoje wiersze czytała siostra Alina Grudniewska, chemik z wykształcenia, ale poetka z zamiłowania. Wspólnie zaśpiewaliśmy również kilka pieśni.
Głównym punktem spotkania była historia z życia, którą opowiedziała Marta Tołopiło. Podzieliła się z nami bardzo osobistym świadectwem, walki z ciężką chorobą. Dokładnie przedstawiła przebieg leczenia oraz to co wówczas przeżywała. Opisywała wiele trudnych sytuacji, przez które przechodziła podczas choroby. Pan Bóg dodawał jej siły, obdarzał prawdziwym pokojem, ale też zmieniał myślenie, uczył zaufania, przebaczenia itp. Obecnie jest zdrowa i bardzo wdzięczna Chrystusowi, że uleczył nie tylko jej ciało. W ciężkiej chorobie mogła doświadczyć prawdziwego, realnego działania Boga w swoim życiu. Świadectwo Marty było wielką inspiracją i zachęceniem do trwania przy Bogu nawet w najgorszych doświadczeniach, ufania i powierzania Mu naszego życia codziennie. Spotkanie zakończył modlitwą pastor Marcin Górnicki.
W Niezwykłym Wieczorze 8 Marca wzięły udział kobiety w różnym wieku, a również spora grupa mężczyzn. Był to dobry czas budowania relacji i nawiązywania nowych kontaktów oraz doskonała okazja, by spotkać się z naszymi znajomymi, koleżankami czy sąsiadkami. Spędziliśmy razem naprawdę niezapomniany wieczór! Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tego niezwykłego spotkania!

Urszula Jankiewicz

Obejrzyj galerię z tego wydarzenia

© 2020 KChB Zbór w Białymstoku | Realizacja: KChB Białystok |

niektóre zdjęcia pochodzą z serwisu rawpixel.com

Znajdź nas na: