W dniach 18 -20 listopada 2016 roku, w kaplicy przy ul. Kujawskiej, miała miejsce kolejna edycja „Spotkania z Ewangelią”. Pod tym hasłem, kolejny rok z rzędu, odbyły się trzy nabożeństwa, dwa wieczorne i jedno poranne.

18 listopada, w piątkowy wieczór, wysłuchaliśmy wspaniałego koncertu muzycznego. Wokalista Michał Rasek wraz z zespołem przyjechał z Wrocławia. W programie wieczoru znalazły się refleksyjne, nastrojowe piosenki jak i te o mocniejszym brzmieniu. Podczas koncertu, lider zespołu Michał Rasek, podzielił się również historią swojego życia z Bogiem.

W kolejny wieczór, w sobotę 19 listopada, gościliśmy Ewę i Andrzeja Sewerynów. Na początku nabożeństwa z krótkim koncertem wystąpił zespół muzyczny, który usługuje na niedzielnych nabożeństwach w naszym zborze. Grupa wykonała kilka pieśni pochwalnych, zawierających w swoich treściach imiona Boga: Adonaj, El-Szadaj, Elochim itp.

Następnie wysłuchaliśmy pieśni s. Ewy Seweryn, wprowadzającej w temat kazania br. Andrzeja Seweryna. Kaznodzieja oparł rozważanie biblijne o fragment Pisma Świętego z Ewangelii Jana 4,39-42 i Ewangelii Łukasza 9 r. Mówił o dwóch grupach Samarytan, którzy mieli możliwość spotkania z Chrystusem. Niestety tylko jedni skorzystali z tej okazji. Ewangelista zachęcał słuchaczy, by nie lekceważyli możliwości spotkania z Chrystusem, gdyż mogą się one więcej nie powtórzyć.

Niedzielne, poranne nabożeństwo, kończące tegoroczny cykl „Spotkania z Ewangelią” miało bardzo uroczysty charakter. Kulminacyjnym punktem nabożeństwa był Chrzest na wyznanie wiary w wieku świadomym. Siedem osób zostało ochrzczonych przez prezbitera Marcina Górnickiego, pastora zboru białostockiego. Bezpośrednio przed chrztem prezbiter Górnicki wygłosił krótkie rozważanie na temat chrztu, jego zasad i znaczenia.

Następnie mieliśmy kolejną okazję, by słuchać kazania, wygłoszonego przez prezbitera Andrzeja Seweryna. Podobnie jak w sobotni wieczór również w niedzielę braterstwo Sewerynowie zaśpiewali dwie pieśni. Jedna z nich „Nie wstydzę się Ewangelii” była szczególnym życzeniem dla tych, którzy weszli świadomie na drogę wiary.

Podczas nabożeństwa odbyła się również modlitwa nad nowo ochrzczonymi. Uczestniczyli w niej prezbiterzy: Piotr Dajludzionek, Andrzej Seweryn i Marcin Górnicki. Na pamiątkę nasi nowi bracia i siostry otrzymali świadectwa chrztu, Pismo Święte i kwiaty z życzeniami od zboru. Uczestniczyli też po raz pierwszy w Wieczerzy Pańskiej.

Oprawę muzyczną całego nabożeństwa przygotował chór zborowy pod kierownictwem Kornelii Żuk i Grzegorza Kołtuna. Chórzyści wykonali kilka pieśni nawiązujących tematycznie do uroczystości.

Po ponad dwugodzinnym nabożeństwie kontynuowaliśmy społeczność w nowo wyremontowanej sali dolne naszego obiektu. Siostry przygotowały wspaniały posiłek, zakończony kawą, herbatą i ciastem domowej roboty. Mogliśmy spędzić czas na rozmowach z gośćmi i przyjaciółmi, którzy w dużej liczbie przybyli ze zborów okręgu białostockiego.

Kolejna edycja „Spotkania z Ewangelią” za nami, ale możliwości do głoszenia Ewangelii są każdego dnia, może nie w uroczystych koncertach czy nabożeństwach, ale w codziennych relacjach z naszymi bliskimi, przyjaciółmi, sąsiadami. Głośmy więc Słowo przez nasze osobiste świadectwo, ale również przez życie zgodne z Ewangelią Chrystusową.

URSZULA JANKIEWICZ

© 2020 KChB Zbór w Białymstoku | Realizacja: KChB Białystok |

niektóre zdjęcia pochodzą z serwisu rawpixel.com

Znajdź nas na: