W niedzielę 10 maja 2015 roku odbyła się w białostockim zborze szczególna uroczystość. Pastorowi Marcinowi Górnickiemu został nadany tytuł prezbitera.
Pastor Marcin Górnicki rozpoczął pracę w Białymstoku w 2009 roku. Po sześciu latach służby zborownicy, na wniosek Rady Zboru zdecydowali, by nadać pastorowi Marcinowi ten szczególny tytuł, wyrażając tym samym szacunek i wdzięczność za jego służbę w białostockim zborze.
Na uroczyste nabożeństwo przybyło wielu gości ze zborów z okręgu oraz ze zborów ewangelicznych z Białegostoku. Gościliśmy pastorów z Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w Polsce: prezbitera Mateusza Wicharego, prezbitera okręgu białostockiego Mieczysława Piotrowskiego, prezbitera Jerzego Szachiewicza, księdza Tomasza Wigłasza z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, pastora Bartosza Kaczorka i pastora Piotra Wiazowskiego.
Kazanie wygłosił prezbiter Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w Polsce Mateusz Wichary. Na podstawie fragmentu z Pisma Świętego, z Listu do Efezjan 4,1-10 przedstawił biblijne zasady „tworzenia zdrowego, duchowego organizmu”, na który składają się wszyscy wierzący. (kazanie na stronie zboru).
W dalszej części nabożeństwa świadectwem swojego życia, nawrócenia, drogi wiary oraz powołania do pracy w Kościele podzielił się pastor Marcin Górnicki. Mogliśmy usłyszeć, że Pan Bóg jest wierny, prowadzi i błogosławi, powołuje do służby, ale również daje wyjście z różnych, często trudnych sytuacji życiowych. (Świadectwo prezbitera Marcina Górnickiego drukujemy poniżej).
Uroczystego aktu nadania tytułu prezbitera dokonali prezbiterzy: Piotr Dajludzionek, Mateusz Wichary, Mieczysław Piotrowski i Jerzy Szachiewicz. Kolejno zadawali pytania pastorowi Marcinowi Górnickiemu, który złożył uroczyste ślubowanie. Pytania dotyczyły m.in. wierności Bogu oraz pracy w zborze. Następnie wszyscy pastorzy modlili się, by Pan Bóg błogosławił nowego prezbitera, jego życie, rodzinę oraz służbę.
Po wspólnej modlitwie był czas na życzenia, wręczenie kwiatów oraz okolicznościowych upominków, które złożyli bracia prezbiterzy oraz przedstawiciele Rady Zboru w Białymstoku.
Chór zborowy wykonał podczas nabożeństwa trzy utwory. Mogliśmy też wspólnie uwielbiać Boga śpiewając kilka pieśni razem z zespołem muzycznym.
Sympatycznym akcentem nabożeństwa było złożenie życzeń urodzinowych prezbiterowi Piotrowi Dajludzionkowi, wieloletniemu pastorowi zboru w Białymstoku (1950-1981). W tym miejscu wyrażamy wdzięczność Bogu za życie i służbę pastorską naszego, drogiego brata Piotra Dajludzionka, który nadal w miarę swoich możliwości, jest wsparciem oraz zachętą kolejnym pokoleniom białostockiego zboru.
Po nabożeństwie wszyscy goście zostali zaproszeni się na wspólny obiad, przygotowany przez siostry ze zboru. Po smacznym posiłku był czas na liczne wystąpienia gości i zborowników, którzy przekazywali życzenia prezbiterowi Marcinowi Górnickiemu, kierowali do niego słowa podziękowania, ale też zachęty do dalszej wytrwałości w służbie.
Na koniec chcę jeszcze raz przekazać pastorowi, teraz już prezbiterowi, Marcinowi Górnickiemu specjalne życzenia. Zaczerpnęłam je ze słów pieśni chóru, wykonanej podczas nabożeństwa: „Niech Ci błogosławi Bóg Ojciec, niech Cię chroni od złego, niech Cię strzeże na Twoich drogach, niech obdarzy Cię pokojem i niech da Ci siłę”.

W imieniu I Zboru Białymstoku Urszula Jankiewicz

świadectwo pastora Marcina Górnickiego

ornament1

Galeria zdjęć z wydarzenia

© 2020 KChB Zbór w Białymstoku | Realizacja: KChB Białystok |

niektóre zdjęcia pochodzą z serwisu rawpixel.com

Znajdź nas na: