
Podczas tegorocznych ferii zimowych, w dniach 22-28 stycznia, w Narewce odbyło się zimowisko dla dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy. Dzieci, które uczestniczyły w naszym zimowisku mieszkają obecnie na terenie województwa podlaskiego (Białystok, Czarna Białostocka, Bielsk Podlaski, Hajnówka, Supraśl). Naszym głównym celem było zapoznanie dzieci z chrześcijańskimi wartościami oraz podzielenie się z nimi ewangelią o Jezusie Chrystusie. Codziennie, mały kroczkami, staraliśmy się przybliżać je bardziej do Boga oraz pokazywać granicę między dobrem a złem. Inspirowaliśmy je do zmiany stylu życia, jednocześnie uświadamiając im, iż dogłębne zmiany, te na płaszczyźnie serca, możliwe są jedynie w Jezusie Chrystusie.
Modliliśmy się aby przemienione dziecięce serduszka zaniosły miłość Bożą do swoich domów, by pokój Boży stał się udziałem ich rodzin. Każdego dnia dzieci brały udział w lekcjach biblijnych, na których mogły zgłębiać charakter Boga Ojca. Uczyły się czym jest Biblia, modlitwa i co Pan Jezus zrobił dla każdego z nas. Podczas wieczornych społeczności, uczyły się uwielbiać Boga pieśniami i słuchały w jaki sposób Bóg realnie działa dziś w życiu osób stanowiących kadrę obozową. Obok lekcji biblijnych i społeczności, zorganizowaliśmy dzieciom mnóstwo zabaw, gier terenowych i kółek zainteresowań, a ostatniego dnia dużą atrakcją był wyjazd do aquaparku w Hajnówce. Zakończenie obozu odbyło się w budynku zborowym przy ul. Kujawskiej 22 w Białymstoku!
Z myślą o rodzicach przygotowaliśmy tam mały poczęstunek oraz program artystyczny połączony z krótką ewangelizacją. Tydzień w Narewce był też dla tych dzieci czasem, kiedy mogły poznać ewangeliczną kulturę. Rodzice zachwyceni widoczną zmianą swoich dzieci, okazywali ogromną wdzięczność za obóz i wyrażali chęć udziału w innych przedsięwzięciach organizowanych przez nas w przyszłości.
Obóz ten nie odbyłby się bez wsparcia finansowego. Chcemy bardzo podziękować głównym sponsorom: Radzie Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP i Chrześcijańskiemu Centrum Edukacyjnemu „ Diament”, a także właścicielom firmy Logo-Art z Hajnówki. Dziękujemy też za modlitwy wszystkim tym, którym ten obóz leżał na sercu. Dziękujemy wolontariuszom, którzy poświęcili swój czas, aby służyć tym dzieciakom.
Jako dzieci Boże mamy innym tak wiele do zaoferowania. Możemy nieść nadzieję i pokój w tym niespokojnym czasie oraz zarażać miłością, którą Pan Bóg wypełnia nas samych, wskazując na Jezusa Chrystusa, w którym jedynie jest zbawienie i ocalenie. Modlimy się, aby Bóg błogosławił każdą osobę i i instytucję, które miały swój wymierny wkład w organizację i przebieg tego zimowiska oraz o to, aby owoce tego zimowiska były trwałe w życiu uczestników i ich rodzin. Chwała niech będzie Panu Jezusowi Chrystusowi.
Kościół Chrześcijan Baptystów

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę jakim wyzwaniem jest nakarmienie dziecka. Nieraz stajemy przed wyborem, czy zmuszać dziecko do jedzenia czy nie? A jeżeli nie, to czy będzie się ono zdrowo rozwijało? Czy zmuszać je do jedzenia wszystkiego, czy nie? A jeżeli nie zmuszać, to w jaki sposób umiejętnie zachęcać dziecko do jedzenia?
Życie uczy nas, że wcale nie mniejszym wyzwaniem jest nakarmienie dziecka duchowo. A przecież duchowy pokarm jest tak samo ważny jak pokarm fizyczny do zdrowego rozwoju i życia naszego dziecka. Świadomość tych zależności była głównym powodem dla którego zorganizowaliśmy nasze półkolonie.
W dniach od 30.01.2023 do 03.02.2023 w kaplicy zboru przy ul. Kujawskiej 22, w Białymstoku, odbyły się półkolonie dla dzieci w wieku od 7 do 14 lat, zorganizowane przez Dziecięcy Klub „Dobra Nowina” K22. Wzięło w nich udział 34 dzieci oraz 20 wolontariuszy, którzy zadbali o to, żeby czas zimowego wypoczynku minął maluchom wesoło, aktywnie i bezpiecznie.
Półkolonie przebiegały pod hasłem „Ferie z Reniferem”. Renifer był przykładem wytrwałości i odporności na nieprzyjazne warunki panujące w miejscu zamieszkania. Przewodni fragment biblijny zaczerpnęliśmy z listu do Filipian 4:11b – 13, gdzie czytamy: „(…) nauczyłem się przestawać na tym co mam. Umiem się ograniczyć, umiem też żyć w obfitości; wszędzie i we wszystkim jestem wyćwiczony; umiem być nasycony, jak i głód cierpieć, obfitować i znosić niedostatek. Wszystko mogę w tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie.” Szczególny akcent w lekcjach biblijnych postawiliśmy na słowo „nauczyłem się”. Rozmawialiśmy o tym, że zanim Apostoł Paweł mógł z pełnym przekonaniem powiedzieć „wszystko mogę w tym, który mnie wzmacnia, w Chrystusie”, odbył szereg życiowych lekcji oraz długi i żmudny proces nauki, w wyniku którego zyskał tę wyjątkową umiejętność. Apostoł Paweł podaje 5 konkretnych obszarów, w których był szkolony: uniżenie się, obfitość, niedostatek, głód, nasycanie się. Uczyliśmy się też wytrwałości, która bierze swój początek w relacji z Jezusem.
Mając na uwadze, że naturalną potrzebą dzieci jaką jest uwolnienie skumulowanej w nich energii zadbaliśmy o dużą ilość zabaw ruchowych, zarówno w budynku zboru, jak i przy okazji wspólnych wypadów na miasto: na basen, do „Strefy Wysokich Lotów” i halowego centrum zabaw. Prawdziwą „wisienką na torcie” były eksperymenty chemiczne, z których każdy ilustrował konkretną duchową prawdę.
Jesteśmy wdzięczni Panu Jezusowi, ponieważ widzieliśmy, że towarzyszył nam przez cały czas półkolonii, przewodził przygotowaniom do nich oraz czuwał nad ich bezpiecznym przebiegiem. Jemu niech będzie chwała.
Danuta i Vitalii Shcherbakov

W niedzielę, 16 października 2022 odbyła się w białostockim zborze wspaniała, podwójna uroczystość: chrzest wodny na wyznanie wiary oraz Święto Dziękczynienia, nazywane również Świętem Żniw.
Nabożeństwo było bardzo radosne, ponieważ kolejny raz oglądaliśmy namacalne Boże działanie w życiu ludzi oraz naszego zboru, byliśmy świadkami, że czas łaski jeszcze trwa. Tym razem w białych szatach stanęło przed zborem dwunastu katechumenów: sześć sióstr i sześciu braci.
Na początku wysłuchaliśmy Psalmu 103, którego treść zachęcała do wdzięczności Bogu za wszystko czym nas obdarzał, za dary fizyczne, ale również duchowe.
Następnie pastor Piotr Piotrowski podzielił się krótką refleksją biblijną na podstawie Księgi Dziejów Apostolskich. Historia życia dostojnika etiopskiego, ochrzczonego przez Apostoła Filipa była doskonałym przykładem, że każdy kto uwierzy może być ochrzczony na wyznanie swojej wiary.
Po rozważaniu nastąpiła długo oczekiwana i bardzo wzruszająca część nabożeństwa – chrzest. Pastor Piotr ochrzcił kolejno wszystkich dwunastu katechumenów. Chór pod dyrekcją Svetłany Makarevich i Grzegorza Kołtuna zaśpiewał dwanaście razy pieśń „Ci co w Jezusa chrzczeni są”. Chórzyści zaśpiewali również trzy okolicznościowe pieśni, jedną ze wspaniałym akompaniamentem zespołu zborowego.
Wzruszający widok ochrzczonych osób był wielką zachętą, by w pieśniach i modlitwach oddać Bogu chwałę. Dodatkowym powodem do wdzięczności były obficie zgromadzone na przodzie kaplicy płody rolne, mnóstwo owoców i warzyw oraz chleb. Ta scenografia obrazowała Bożą łaskę i Jego dobroć. Nikt z nas nie był głodny. Bóg zabezpieczył nasze wszelkie potrzeby. Zespół zborowy poprowadził zgromadzonych w uwielbiających pieśniach i modlitwach.
Kazanie wygłosił prezbiter Marcin Górnicki. Rozważanie „Ochotny Dawca” oparł na tekście biblijnym zapisanym w 2 Liście do Koryntian 9,6-15. Mówił na temat wdzięczności, która powinna być nieodłączną częścią naszego życia. Wdzięczność zaś w naturalny sposób prowadzi do oddawania chwały Bogu za wszystko czym nas obdarza. Pastor zachęcił też zebranych do krótkich, uwielbiających i dziękczynnych modlitw.
Po kazaniu odbyła się specjalna modlitwa nad nowo ochrzczonymi, którą wznieśli: prezbiter Marcin Górnicki, pastor Piotr Piotrowski oraz radni z Rady Zboru. Nasi nowi bracia i siostry na pamiątkę otrzymali świadectwa chrztu, Pismo Święte oraz kwiaty.
Pod koniec nabożeństwa odbyła się również Wieczerza Pańska w której po raz pierwszy wzięli udział nowo ochrzczeni.
Po zakończeniu nabożeństwa, w sali dolnej, odbył się wspólny obiad, przygotowany przez siostry z naszego zboru. W uroczystości brali udział goście ze zborów okręgu białostockiego jak również zza granicy. Budynek kościelny był wypełniony do ostatniego miejsca, a społeczność kontynuowaliśmy przy obficie zastawionych stołach. Był to bardzo radosny dzień w życiu naszej wspólnoty. Jesteśmy bardzo wdzięczni Bogu za kolejne osoby powołane do Bożego Królestwa. Mimo trudnych czasów, pandemii, wojny za naszą granicą, wielkiej emigracji i dużej niepewności jutra czas łaski trwa. Bóg szuka i znajduje tych, którzy chcą się stać Jego dziećmi. On działa bez względu na okoliczności. Jest niewzruszoną skałą na której zawsze możemy się oprzeć. Nowo ochrzczonym życzymy, by wytrwale kroczyli za Panem, wzrastali w wierze i wytrwali do końca swoich dni.
Nabożeństwo jest możliwe do ponownego obejrzenia. Jest umieszczone na stronie zboru na FB jak też na kanale Youtube.pl. Serdecznie zachęcam do oglądania.
Urszula Jankiewicz

W piątek, 25 marca odbył się w naszym zborze wspaniały koncert. Mogliśmy gościć Beatę Bednarz, wokalistkę, laureatkę wielu festiwali, bardzo dobrze znaną nie tylko w kręgach protestanckich, ale również w przestrzeni publicznej. Beata Bednarz, kojarzona głównie z nurtem muzyki chrześcijańskiej, śpiewa zawodowo od 30 lat.
Podczas koncertu wokalistka wykonała kilkanaście utworów w większości pasyjnych, związanych ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi. Treści pieśni nawiązywały do ofiary Pana Jezusa Chrystusa na krzyżu dla zbawienia ludzkości, znaczenia Jego śmierci i wspaniałego zmartwychwstania. Pomiędzy pieśniami wokalistka dzieliła się swoim świadectwem życia z Bogiem, opowiadała też historie powstania niektórych utworów. Były to refleksje bardzo osobiste i wzruszające zarazem. Beata Bednarz wykonywała pieśni przy akompaniamencie pianistki Doroty Zaziąbło.
Myślę, że wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z uczestnictwa w tym koncercie, zarówno z bardzo profesjonalnej strony muzycznej jak również z przesłania duchowego, które niosły teksty pieśni oraz komentarze wokalistki.
Wspomnę jeszcze, że był to również koncert charytatywny. Zebrana kwota została w całości przekazana na pomoc Ukrainie.
Urszula Jankiewicz
MOZAIKA
Jak mogę przedstawić Wam niesamowite Boże działanie, Boża zaopatrzenie, Jego Łaskę i Powołania, które dotyczą pomocy Ukraińcom i Ukrainie, a które układają się w piękną mozaikę zboru kościoła Chrześcijan Baptystów przy Kujawskiej 22?
PRZYGOTOWANIE

DOM MODLITWY WSZYSTKICH NARODÓW
WOJNA

SZTAB
Jestem pewna, że gdyby obecnie Jezus żył na ziemi, to płakałby razem z Ukrainą i pomagał ofiarom działań wojennych.
POMOC
ANIOŁOWIE
NAREWKA
CEL
POTRZEBY

Jakie są wyzwania dla Ciebie jako chrześcijanki w XXI wieku?
Wszyscy są święci, tylko nie ty?
Historia Estery
▶️ Dlaczego Paweł udał się na Ukrainę?
▶️ Czego potrzebuje człowiek szukający Boga?
? Posłuchajcie historii Pawła
Jak Bóg prowadzi w trudnych chwilach – historia z życia Agnieszki

Warsztaty “Kościół w mieście” prowadzone przez pastora Roberta Miksę poruszały temat prowadzenia chrześcijańskiej wspólnoty w środowiskach miejskich. Pastor Robert Miksa prowadzi kościół baptystów EXE w stosunkowo dużym mieście, jakim jest Gdańsk. Warsztaty były oparte na działalności i literaturze Timothy Kellera, amerykańskiego pastora którego służba rozwija się z kolei w Nowym Jorku.
Rozwój kultury i technologii sprawia, że ludzie napływają do miast, gdzie ścierają się między relatywizmem, a liberalizmem religijnym. Ewangelia jest czymś zupełnie odmiennym, ponieważ nie idzie zgodnie z panującym trendem, ale jest niezmiennym przesłaniem opartym na dziele Jezusa Chrystusa.
Dlatego chrześcijanie nie powinni traktować swojej wiary jako kwestii prywatnej. Ewangelia przemienia całe życie człowieka, dlatego wpływ Ewangelii widoczny jest we wszystkich sferach życia chrześcijanina.
Społeczność ludzi, którzy uwierzyli Dobrej Nowinie i zostali przemienieni przez jej przesłanie ma wpływ na miasto, przez co przemienia je we wszystkich obszarach
Bóg kocha ludzi, a przez to miasta, “bo miasta mają więcej obrazu Boga na metr kwadratowy niż inne miejsce na ziemi”.