8 marca obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji, już po raz piąty, w białostockim zborze został zorganizowany Niezwykły Wieczór Kobiet. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa zapisane w Piśmie Świętym, w Psalmie 8,5: „Czymże jest człowiek, że o nim pamiętasz lub syn człowieczy, że go nawiedzasz?” Podobnie jak w latach ubiegłych dolna sala kaplicy przy ulicy Kujawskiej 22 została zamieniona w przytulną, nastrojową kawiarenkę. Danuta Nazaruk, prowadząca całe spotkanie, serdecznie przywitała uczestniczki. Paniom, które przybyły po raz pierwszy i po raz piąty wręczono czerwone goździki, dawny symbol Święta Kobiet.

Następnie Paweł Godlewski, lider młodzieży, przeczytał informacje o Dniu Kobiet. Usłyszeliśmy w jaki sposób kobiety obchodzą swój dzień w różnych krajach świata. W Rosji, Polsce i innych państwach dawnego bloku socjalistycznego jest on obchodzony bardzo uroczyście, ale np. w Iranie zupełnie zakazany. Kobiety, które chciały zorganizować kilka lat temu marsz w Teheranie, zostały aresztowane. Mogliśmy też obejrzeć slajdy, przedstawiające obchody Święta Kobiet.

Po wspólnej pieśni wysłuchaliśmy poezji Aliny Grudniewskiej. Autorka osobiście przeczytała kilka swoich utworów. Były to „słowa pisane wierszem”, które zachęciły nas do refleksji.

Jak zwykle podczas wieczoru nie zabrakło muzyki. Ze wspaniałym, nastrojowym koncertem pieśni chrześcijańskiej wystąpiła Izabela Sietejko wraz z zespołem muzycznym. Słowa utworów zawierały wielką tęsknotę za Bogiem, który jest miłością i rozwiązaniem wszystkich dylematów. On zna odpowiedzi na nasze pytania, ale jest też dobrym, mądrym Ojcem, który daje wszystko we właściwym czasie.

Historią swojego życia podzieliła się Joanna Ejzenberg. Pracuje ona w Stowarzyszeniu Pomocy Arka Noego wraz z Piotrem Stępniakiem, nawróconym gangsterem. Nazywają się 4B – Boża Banda Byłych Bandytów. Razem z 4B jeździ po całej Polsce opowiadając Ewangelię w szkołach, więzieniach, domach dziecka, szpitalach itp. Asia opowiedziała historię swojego życia, o tym jak długo szukała prawdziwej miłości i szczęścia. Rodzina alkoholowa, brak poczucia bezpieczeństwa, liczne rozczarowania doprowadziły ją nawet do zakonu. Tam też nie odnalazła jednak prawdziwej miłości. W swoim niezbyt długim życiu przeszła wiele traumatycznych sytuacji, porażek i załamań. Jej życie zmieniło się diametralnie, gdy zaufała Jezusowi jako osobistemu Zbawicielowi, a nie religii. Oczywiście jak każda osoba nadal ma problemy, troski i porażki, ale Bóg jest jej siłą i pomaga przezwyciężać trudności. Zachęcała nas, byśmy nie patrzyły na siebie krytycznie, koncentrując się np. na brakach naszego ciała, ale dziękowały Bogu za to jak nas ukształtował, bo Bóg przecież nie mógł stworzyć bubli. Każda z nas jest piękna w Bożych oczach, więc nie dajmy się zwodzić kłamstwom szatana, narzekając i nie koncentrując się na tym co tak naprawdę jest ważne w życiu. Asia zaśpiewała również kilka pieśni, akompaniując na gitarze.

Na zakończenie wieczoru pastor Marcin Górnicki podzielił się krótką refleksją. Nawiązał do hasła spotkania z Psalmu 8. Człowiek jest „malutkim pyłkiem” w olbrzymim wszechświecie, ale Bóg widzi wszystkich i los żadnego człowieka nie jest Mu obojętny. Pan Bóg jest wszechwiedzący i wszechmogący. On kontroluje absolutnie wszystko. Jeśli zgodzimy się z Jego wolą On poprowadzi nas najlepszą drogą i wówczas odnajdziemy prawdziwy sens życia mimo trudności, radość mimo łez, prawdziwy Boży pokój mimo zranień i doświadczeń. Takiemu Bogu naprawdę warto zaufać.

Spotkania z okazji Dnia Kobiet są już tradycją w naszym zborze. Jest to bardzo dobra okazja, by spędzić czas z naszymi sąsiadkami, przyjaciółkami i koleżankami. Przy kawie, aromatycznej herbacie i smacznym cieście domowej roboty, możemy się oderwać od domowych obowiązków i w miłym towarzystwie dobrze spędzić 2,5 godziny, pomyśleć nad tym co ważne i wartościowe. Zachęcone dużą frekwencją i pozytywnym odbiorem mamy zamiar kontynuować tę tradycję również w następnych latach.

W imieniu organizatorów dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowanie tego niecodziennego spotkania!

URSZULA JANKIEWICZ

Obejrzyj galerię z tego wydarzenia

© 2020 KChB Zbór w Białymstoku | Realizacja: KChB Białystok |

niektóre zdjęcia pochodzą z serwisu rawpixel.com

Znajdź nas na: