W dniach 7-8 lutego gościliśmy w naszym zborze specjalnego gościa, pastora Zeljko Puja.

Pastor Zeljko Puja jest z pochodzenia Chorwatem. Jako młody chłopak uczestniczył w wojnie na Bałkanach, która miała miejsce po rozpadzie Jugosławii. Wojna wywarła negatywny wpływ na jego życie. Widząc ogrom śmierci, bólu, rozpaczy, zniszczeń, z całego serca, podobnie jak wielu jego rodaków, nienawidził Serbów, którzy dokonywali strasznych rzeczy podczas wojny. Szczególnie znana jest masakra w Srebrenicy w 1995 roku, gdzie zginęło około 8 tyś. mężczyzn, zamordowanych z zimną krwią. To wydarzenie do dzisiaj jest wciąż żywe w wielu bośniackich rodzinach. Żona pastora Zelijko, z pochodzenia Bośniaczka, nawróciła się pierwsza i gorąco modliła się o swego męża. Bóg wysłuchał tej modlitwy. Jej rodzice i rodzina jednak do dzisiaj nie akceptują nawrócenia córki, nie chcą mieć z nimi nic wspólnego. Gdy pastor Zeljko się nawrócił Bóg przemawiał do jego serca, szczególnie w aspekcie przebaczenia. Był to proces, ale Boża miłość pomogła mu w wybaczeniu wrogom, którzy dokonali straszliwych zbrodni w czasie wojny. O konieczności wybaczania pastor Zelijko dzielił się z nami podczas pierwszego wykładu.

Na niedzielnym nabożeństwie pastor Zeljko mówił o swojej pracy pastorskiej. Jest on jednym z trzech pastorów, którzy obecnie prowadzą pracę misyjną w Bośni. Są tam bardzo trudne warunki, ponieważ Bośnia jest krajem muzułmańskim. Liczba świadomie wierzących osób jest mniejsza niż nasz białostocki zbór. Mimo tego wierzący z zapałem realizują kolejne projekty misyjne. Módlmy się o ten kraj, niemal w środku Europy, w którym żyje zaledwie garstka chrześcijan.

Po nabożeństwie mieliśmy jeszcze jedną możliwość, aby posłuchać pastora Zeljko. Jest on z wykształcenia psychologiem. Uważa jednak, że psychologia jest tylko pomocą w diagnozowaniu problemów. Systematyzuje ona zaburzenia, pomaga zrozumieć przebieg procesów psychicznych, ich przyczynę. Nie daje jednak odpowiedzi czy gotowych rozwiązań w przypadku wielu zaburzeń psychicznych, zranień, problemów czy traum, dotykających ludzi w obecnym świecie. Pastor Zeljko prowadząc rozmowy z ludźmi, chce przede wszystkim opowiadać o Jezusie, nieść prawdziwą nadzieję, którą można czerpać, będąc w autentycznej relacji z Bogiem.

Wykłady i niedzielne kazanie pastora ZELJKO PUJA jest dostępne na naszej stronie w dziale Multimedia. Zapraszam do słuchania.

URSZULA JANKIEWICZ

© 2020 KChB Zbór w Białymstoku | Realizacja: KChB Białystok |

niektóre zdjęcia pochodzą z serwisu rawpixel.com

Znajdź nas na: