Na spotkanie, które odbyło się w naszym Klubie 24 maja, 2014 r. zaproszono wszystkich rodziców dzieci, uczęszczających do KDDN. Niestety, w związku z absencją tatusiów, z wyjątkiem Piotra Zawiszy, z konieczności nabrał on charakteru Dnia Mamy. Tak naprawdę, to właśnie mama zasługuje na zauważenie, docenienie i podziękowanie za tę szczególną, niejednokrotnie 24 godzinną, nieetatową pracę bycia MAMĄ, na którą składa się opieka nad niemowlakiem, troska o wychowanie i szkolną edukację dzieci, sprzątanie, gotowanie, pranie itp., czyli generalne zarządzanie domem. Ktoś powiedział, że mamom powinno się budować pomniki.
W niektórych krajach, jak w Estonii i Norwegii również Dzień Ojca, przypadający w drugą niedzielę listopada obchodzony jest bardzo uroczyście. To dobrze. Jednakże jego zakres obowiązków jako rodzica nie zwiera tak wielu zadań i odpowiedzialności, jak w przypadku prawie każdej mamy. Dzień Mamy został ustanowiony w kiludziesięciu krajach świata i w większości z nich, właśnie w maju. Uniwersalny charakter i zasięg tego swięta ma swoje źródło w szacunku, jakim w wielu kulturach obdarza się macierzyństwo. Tradycyjnie bycie matką uznawane jest za podstawową rolę kobiety, mającą znaczenie nie tylko dla rodziny, ale także dla społeczeństwa. Oficjalnie Dzień Matki w Europie zaczęto obchodzić dopiero w XX wieku – w Polsce od 1914 roku, zaś w wielu innych krajach dopiero po II wojnie światowej. W Stanach Zjednoczonych, po raz pierwszy świętowano ten dzień w1905 roku i ma on charakter święta narodowego, obchodzonego w drugą niedzielę maja.
Matki w Polsce, w tym dniu obdarowywane są kwiatami, laurkami lub małymi prezentami. W naszym Klubie Dzień Matki obchodzony był szczególnie uroczyście. Pastor Marcin Górnicki podzielił się słowem na temat: „Wszelkie rodzicielstwo pochodzi od Boga”, które było również zachętą do inwestowania we własne dzieci. Klubowicze przygotowali swoim mamom małe upominki w formie kartek z życzeniami, w kształcie serduszek wykonanych metodą orgiami. Również, przygotowany został specjalny program dzieci pod kierownictwem wolontariuszy. Złożyły się na niego wiersze dla mam i tatusiów, piosenka dla rodziców, filmik, na którym dzieci odpowiadają na pytania: Co lubisz najbardziej robić ze swoją mamą? Jak spędzasz z mamą czas? Jaka jest twoja mama? Grupa teatralna przygotowała pantomimę: „Uwolnij mnie”. Dodatkowo, dzieci z rodzicami mogły obejrzeć filmik z tegorocznych półkolonii zimowych zorganizowanych w naszym Klubie, w czasie zimowych ferii. Filmik ten poprzedził atrakcyjną ofertę, przedstawioną przez Ewę Gutkowską wyjazdu dzieci klubowych na obóz do Narewki. Dużo radości dostarczyło wspólne z mamami robienie owocowej sałatki. Stanowiła ona smakowity deser po obiedzie przygotowanym przez ciocie z kuchni.
Rodzice wraz z dziećmi zostali zaproszeni na Święto Rodziny w naszym Zborze, zorganizowane przez Szkółkę Niedzielną, w dniu 25 maja. Zjawili się prawie wszyscy. Jestem wdzięczna Bogu zarówno za to pierwsze, jak i drugie wydarzenie. Dziękuję za zaangażowanie wolontariuszy z Klubu w przygotowanie „Dnia Rodziców”. Widziałam autentyczną radość, wdzięczność oraz dumę matek ze swoich dzieci, które na co dzień muszą stawić czoło, niejednokrotnie trudnym wyzwaniom nakarmienia, ubrania i wychowania swoich pociech, jakże często w pojedynkę, bo męża zabrakło, albo nie spełnia on roli ojca rodziny. Święto Rodziny połączone z festynem było również wspaniałym wydarzeniem, także dla naszych klubowych podopiecznych.

Ewa Gutkowska

© 2020 KChB Zbór w Białymstoku | Realizacja: KChB Białystok |

niektóre zdjęcia pochodzą z serwisu rawpixel.com

Znajdź nas na: