17 grudnia 2017 roku, w naszym zborze mieliśmy wspaniałą uroczystość – Chrzest na wyznanie wiary. Kolejne osoby postanowiły przypieczętować przymierze z Bogiem poprzez zanurzenie w wodzie.

Nabożeństwa z chrztem w wieku świadomym, na wyznanie wiary, są szczególnie radosne, ponieważ po raz kolejny ogłaszane jest zwycięstwo nad grzechem i zbawienie nowych osób. Tym razem stanęło przed zborem czterech katechumenów: trzy siostry i jeden brat.

W pierwszej części nabożeństwa prezbiter Marcin Górnicki, podzielił się krótkim rozważaniem na temat znaczenia oraz symboliki chrztu dorosłych. Chrzest zawsze powinien być na wyznanie wiary. Trzeba uwierzyć świadomie w to, że Chrystus jest osobistym Zbawicielem, a Jego ofiara zmywa wszelki grzech. Chrzest jest widocznym aktem tego co stało się w sercu i w życiu. Zanurzenia w wodę symbolizuje pogrzeb, a wynurzenie z niej zmartwychwstanie do nowego życia w Chrystusie.
Wzruszający widok ochrzczonych osób był wielka zachętą, by w pieśniach i modlitwach oddać chwałę Bogu. Poprowadził nas w tym czasie zespół zborowy.

Kazanie wygłosił wikariusz naszego zboru, Paweł Godlewski. Mówił na temat chrztu zapisanego w Biblii, w Dziejach Apostolskich, w 8 rozdziale. Był to chrzest Etiopczyka, eunucha, dostojnika etiopskiej królowej Kandaki, który wracał z Jerozolimy. Przebywał tam, by się modlić. Bóg widział szczere serce eunucha. Posłał do niego Apostoła Filipa, który pomógł zrozumieć eunuchowi Słowo Boże i uwierzyć Panu. Skutkiem tego było przyjęcie chrztu przez Etiopczyka. Otrzymał on najlepszy prezent jaki można kiedykolwiek otrzymać – zbawienie i życie wieczne.

Po kazaniu odbyła się modlitwa nad nowo ochrzczonymi. Prezbiter Marcin Górnicki pomodlił się o wszystkich katechumenów. Nasi nowi zborownicy na pamiątkę chrztu otrzymali okolicznościowe świadectwa, Pismo Święte oraz kwiaty.
Pod koniec nabożeństwa odbyła się również Wieczerza Pańska w której po raz pierwszy wzięli udział nowo ochrzczeni.

Podczas nabożeństwa usługiwał również chór zborowy pod dyrekcją Kornelii Żuk i Grzegorza Kołtuna. Jedną z pieśni, „Hosanna”, chór wykonał wspólnie z zespołem zborowym. Było to kolejne, wspaniałe doświadczenie.

Po zakończeniu uroczystości mogliśmy wspólnie zjeść kawałek ciasta, wypić kawę i herbatę. Tradycyjnej agapy nie mieliśmy ze względu na inne wydarzenia, który miały odbyć się jeszcze tego dnia: nabożeństwo prowadzone przez dzieci ze Szkółki Niedzielnej z okazji zbliżających się Świąt oraz Wigilia zborowa.

Jesteśmy wdzięczni Bogu, że czas łaski jeszcze trwa. Pan przydaje kolejne osoby do Swojego Królestwa, jednocześnie powiększając nasz zbór. Jest to wielka radość. Nowo ochrzczonym życzymy zaś, by każdego dnia wytrwale kroczyli za Panem i wzrastali w wierze, wydając duchowe owoce na Bożą chwałę.

URSZULA JANKIEWICZ

© 2020 KChB Zbór w Białymstoku | Realizacja: KChB Białystok |

niektóre zdjęcia pochodzą z serwisu rawpixel.com

Znajdź nas na: