Skontaktuj się z nami

START WYDARZENIA 2011.11.10-13 - OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA MŁODZIEŻY BAPTYSTYCZNEJ "NIEPODLEGLI"
2011.11.10-13 - OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA MŁODZIEŻY BAPTYSTYCZNEJ "NIEPODLEGLI"
Czwartek, 08 Grudzień 2011 12:20


                         2 Tym 2:4 "Żaden żołnierz nie daje się wplątać w sprawy doczesnego życia"

          Wymarzyliśmy sobie ogólnopolską konferencję młodzieżową w Białymstoku. Taką, jak kiedyś, gdy w naszym zborze zbierała się młodzież Kościoła  Baptystów z całej Polski. Niektórzy z nas, nawet Ci najmłodsi, pamiętają tłumy młodych ludzi szukających społeczności z Bogiem i ze sobą nawzajem, gotowych przejechać całą Polskę śpiąc na własnym bagażu w zatłoczonym pociągu, byle tylko wziąć udział w wydarzeniu, jakim jest Ogólnopolska Konferencja Młodzieży Kościoła Chrześcijan Baptystów. Zapragnęliśmy znów uczestniczyć w takim wydarzeniu. Najpierw było grono entuzjastów tej idei, modlitwa, temat, termin oraz mnóstwo pomysłów i burzliwych dyskusji, potem strona internetowa, maile, telefony, zgłoszenia.
           I stało się! W długi, listopadowy weekend, w dniach 10-13 listopada, kaplica przy Kujawskiej 22 była zapełniona ponad 270 młodymi ludźmi, z całego kraju. Liczne grupy młodzieżowe przyjechały do nas z Bielsko-Białej, Chojnic, Głogowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Katowic, Lublina, Łodzi, Olszytna, Warszawy i Wrocławia. Nie zabrakło młodzieży z Podlasia, Pomorza i Mazur. Można było spotkać starych przyjaciół i poznać nowych.
           Bardzo zależało nam, aby młodzież mogła nocować w domach zborowników. Bracia i siostry chętnie otwierali swoje domy, oferowali transport własnym samochodem, nawet w środku nocy. Czuliśmy, że to nie tylko nasza, młodzieżowa konferencja lecz, że również nasz zbór jest w nią zaangażowany całym sercem.
           Każdy dzień rozpoczynaliśmy wspólnym śniadaniem, a następnie, przez wspólny śpiew skupialiśmy nasze myśli na Bogu oraz słuchaliśmy Słowa Bożego podczas wykładów.
           Główny wykładowca, Stephen Tecklenberg z USA, zachęcał młodzież do budowania światopoglądu opartego na prawdach biblijnych, "niepodległego" wpływom współczesnego świata. Jego wykłady polemizujące z teorią ewolucji pełne były argumentów przemawiających za nieomylnością Biblii jako Słowa Bożego.
           Każdego dnia po obiedzie mieliśmy okazję uczestniczyć w seminariach w mniejszych grupach, prowadzonych przez pastorów: Zbyszka Wierzchowskiego, Dawida Pacyniaka, Leszka Wakułę i Dawida Bednarczyka. Mówili oni o praktycznej stronie "niepodległego" życia - walce z grzechem, ewangelizacji i naszej tożsamości w Chrystusie.
           Członkowie naszego zboru oraz goście prowadzili warsztaty, które miały na celu pomóc młodzieży doskonalić się w służbie (ewangelizacja, praca z dziećmi, śpiew) albo po prostu kreatywnie spędzić wolny czas.
           Konferencyjne wieczory były pełne muzyki. Chwała Bogu brzmiała wówczas głośno i entuzjastycznie. Koncerty zagrały zespoły Frontman i Elohim, natomiast zespół PraiseBox poprowadził nas w uwielbieniu. Słowem wieczornym dzielili się pastorzy: Dawid Pacyniak i Marcin Górnicki. Nie zabrakło czasu modlitwy i refleksji, który był dla niektórych uczestników momentem ważnych decyzji.
           Na porannym niedzielnym nabożeństwie, które oficjalnie zamykało tegoroczną konferencję, prezbiter Leszek Wakuła głosił poselstwo, którego przewodnia myśl zawierała się w pytaniu: „Czy w swoim życiu wykorzystasz chociaż jedną rzecz z tej konferencji?“ Na tak postawione pytanie wiele młodych osób powstało ze swoich miejsc modląc się o wytrwanie w podjętych decyzjach.
           My, "Niepodlegli", jesteśmy bardzo zbudowani Bożą łaską, której doświadczaliśmy od chwili, kiedy pierwszy raz pomyśleliśmy o zorganizowaniu takiego wydarzenia. Jesteśmy zachęceni  postawą naszego zboru oraz przyjaciół, którzy praktycznie wspierali to wydarzenie. Niezywkle budującym doświadczeniem jest ogrom pracy wykonanej ramię w ramię przez zborowników oraz naszą młodzież. Jesteśmy dogłębnie dotknięci i zbudowani wspaniałą postawą uczestników konferencji, którzy zjechali się z całej Polski. Mamy przenikającą świadomość, że gdyby Jezus Chrystus nie pobłogosławił tego przedsięwzięcia, pozostałoby ono jedynie w sferze marzeń.
           Czekamy niecierpliwie na kolejną Ogólnopolską Konferencję Młodzieży Baptystycznej! Kto podejmie wyzwanie zorganizowania jej u siebie? Może tym razem będzie to twój zbór?

Danuta Żegunia, Marek Grudniewski


Galeria zdjęć